Półfinały baraży zwycięskie. Derby Rzeszowa o Fortuna 1 Ligę 2020/21

Opublikowano: 28-07-2020

Apklan Resovia Rzeszów i Stal Rzeszów wygrały w gościach półfinałowe mecze o miejsce w Fortuna 1 Lidze 2020/21 i zagrają w finale tych zmagań. Rzeszów będzie mieć reprezentanta na zapleczu PKO BP Ekstraklasy.

Piłkarze Apklan Resovii Rzeszów po pasjonującym boju, okazali się lepsi od rywala z Pomorza, z któremu w grach zasadniczych 2019/20 ulegli w gościach 1-0, i zremisowali 1-1 w stolicy Podkarpacia.

Początek barażowego spotkania należał do piłkarzy ze stolicy Podkarpacia. Potem inicjatywę przejęli jednak goście.

Z końcem pierwszej części gry miejscowi, mogli wygrywać. 24-letni defensor Adrian Bielawski wykonywał rzut karny, ale golkiper Apklan Resovii, Marcel Zapytowski nie dał się pokonać, odbijając futbolówkę.

Po zmianie stron mecz stracił trochę na atrakcyjności, bo oba zespoły zaczęły grać asekuracyjnie. W regulaminowym czasie gry gole nie padły.

Niedługo po rozpoczęciu dogrywki czerwoną kartkę za faul, dostał holenderski defensor gospodarzy, którzy od tego czasu musieli grać w dziesięciu.

Rzeszowianie za to przewinienie, które było popełnione w polu karnym, egzekwowali karnego wykorzystanego przez doświadczonego pomocnika 32-letniego, Kamila Radulija.

Bytowianie doprowadzili do wyrównania niedługo po rozpoczęciu drugiej połowy dogrywki. Do rozstrzygnięcia barażowego boju potrzebnych było 16 serii rzutów karnych.

Ich bohaterem był golkiper Rzeszowian. 19-letni Marcel Zapytowski, który piłkarskie abecadło poznawał w Wiśle Płock, znów popisał się skutecznymi interwencjami przy strzałach z punktu 11 metra i Apklan Resovia awansowała do barażowego finału.

Półfinał baraży o Fortuna 1 Ligę 2019/20 (28.7.2020), Bytovia Bytów – Apklan Resovia Rzeszów 1-1 (0-1) (0-0) (0-0), rzuty karne 6-7

Bramki: 0-1 Radulj (95 – rzut karny) 1-1 Feruga (107).

Bytovia: Gostomski – Deleu, Memić, Piekarski, Liberacki (100′ Rutkowski), Ameyaw, Zawistowski, Lech (100′ Feruga), Bielawski (78′ Kwiatkowski), Giel, Czubak. Trener: Adrian Stawski.

Apklan Resovia: Zapytowski – Geniec (50′ Kantor), Kubowicz, Zalepa, Adamski, Płatek, Domoń, Radulj, Hebel (96′ Dziubiński), Krykun  (103′ Feret), Antkowiak (50′ Twardowski). Trener: Szymon Grabowski.

Sędziował: Paweł Malec z Łodzi.

Czerwona kartka: Haris Memić (94 minuta – druga żółta)

Żółte karki: Memić, Liberacki, Feruga, Rutkowski – Daniel, Twardowski, Kantor, Zapytowski.

Stal Rzeszów za trzecim razem ograła zespół GKS Katowice w sezonie 2019/20. W zmaganiach zasadniczych zremisowała z Katowiczanami na swym stadionie 1-1, i doznała porażki 3-2 w stolicy Górnego Śląska.

“Gieksa” zaatakowała od pierwszych minut barażowego spotkania. “Stalowcy” odpierali je te ataki i kontrowali. Po jednej z kontr, 28-letni pomocnik Rzeszowian, Damian Michalik, niegdyś zawodnik ekipy ze stolicy Górnego Ślaska trafił w słupek.

Po pół godzinie gry…. kiedy nastała deszczowa aura, Damian Michalik był już skuteczny. Piłka po jego uderzeniu i rykoszecie trafiała do bramki miejscowych, którzy po stracie gola zaciekle atakowali chcąc doprowadzić do wyrównania.

Nie udało im się to, a ekipa prezesa Rafała Kalisza, kiedy minął kwadrans drugiej połowy zdobyła drugiego gola. Zdobył go uderzeniem głową Radosław Sylwestrzak, też w przeszłości piłkarza Katowiczan.

I tak, Stal Rzeszów, beniaminek drugoligowego szczebla 2019/20 zagra o awans do Fortuna 1 Ligi 2020/21.

Półfinał baraży o Fortuna 1 Ligę 2019/20 (28.7.2020), GKS Katowice – Stal Rzeszów 0-2  (0-1)

Bramki: 0-1 Michalik (31), 0-2 Sylwestrzak (61).

GKS: Mrozek – Woźniak, Jędrych, Dejmek, Rogala, Kiebzak, Gałecki, Stefanowicz (57′ Urynowicz), Błąd, Pavlas (65′ Szwedzik), Kurbiel (65′ Wroński). Trener: Rafał Górak.

Stal: Kaczorowski – Sylwestrzak (66′ Trznadel), Kostkowski, Szeliga, Głowacki, Michalik (70′ Jarecki), Kotwica, Reiman, Plewka, Goncerz (72′ Pieczara), Pląskowski. Trenerzy: Krzysztof Łętocha i Marcin Wołowiec.

Sędziował: Jacek Małyszek z Lublina.

Żółta kartka: Reiman.

Widzów: 1660.