Zmiany w systemie PlusLigi i Orlen Ligi

Opublikowano: 07-07-2017

W PlusLidze gdzie rywalizują siatkarze Asseco Resovii Rzeszów, i Orlen Lidze gdzie walczą siatkarki Developresu SkyRes Rzeszów w sezonie 2017/18 dojdzie do zmian w systemie rozgrywek. Start rozgrywek Plus Ligi zaplanowano na 30 września, a Orlen Ligi na 14 października.

W PlusLidze o mistrzostwo kraju rywalizować będzie sześć czołowych drużyn po rundzie zasadniczej. Zespoły z 1 i 2 miejsca mieć będą bezpośredni awans do półfinału. Pozostałe ekipy zagrają w parach 3-6 i 4-5 o awans do półfinału.

Play-off toczyć będzie się do dwóch wygranych jednej z drużyn (nie będzie rozgrywany “złoty set”, gdy dojedzie do trzeciego meczu gospodarzem będzie team wyżej sklasyfikowany).

Do I ligi zdegradowane zostaną ekipy, które zajmą 15 i 16 miejsce. Zespół z 14 pozycji zagra baraż z mistrzem I ligi mężczyzn.

W Orlen Lidze o mistrzostwo kraju grają drużyny z miejsc 1-4. Rywalizacja play-off toczyć będzie się do dwóch zwycięstw (nie będzie rozgrywany “złoty set”, kiedy potrzebny będzie trzeci mecz jego gospodarzem będzie zespół wyżej sklasyfikowanej).

Drużyny z 13 i 14 pozycji spadają do I ligi kobiet. Teamy z miejsc 11 i 12 rywalizować będą o uniknięcie barażu. Przegrany z tego meczu zagra z mistrzem I ligi.